Staff Directory

Board of Trustees
Kuester, Darren - Ward Three - Chairperson
Ward Two, Vacant - Contact Board Chair or Vice Chair
Crawford, Sherry - Ward One
Woroniuk, Louise - Ward Four - Vice Chair
Johnson, Carmen - Ward Five
Bartlett, Nan - Ward Six
Velichka, Delainah - Ward Seven
Central Office Administration
Bennett, Paul - Superintendent
Penney, Karen - Deputy Superintendent
Gurtler, Wilma - Assistant Superintendent
Fortier, Denise - Corporate-Secretary
Freeman, Rhonda - Corporate-Treasurer
Ramsay, Lorraine - Executive Assistant
Warne, Chris - Executive Assistant
Bull, Pauline - Human Resources Coordinator
Burns, Vanessa - Communications Coordinator
Chaffey, Tammy - Finance Coordinator
Eastman, Brenda - Student Information Coordinator
Gardner, Sharon - Teacher Payroll Coordinator
Mikula, Barb - Support Staff Payroll Coordinator
Rucka, Colleen - Payroll Coordinator
Wald, Amy - Support Staff Payroll Coordinator
Hockley, Kaitie - Administrative Assistant
Maggs, Theresa - Administrative Assistant
Learning Services
Martin, Deborah - Supervisor of Teaching and Learning
Ploc, Aleeta - Supervisor of Learning Supports
Senft, Audrey - Divisional Inclusive Education Intervention Coach
Bliska, Amanda - Divisional Inclusive Education Intervention Coach
Banack, Angie - Early Learning and Literacy Coordinator
Scratch, Cynthia - Project PEACE Coordinator
Espetveidt, Sharla - Administrative Assistant to Learning Services
Carlyle, Tammy - Administrative Assistant
Butler, Heather - Youth Education Support Worker
Hobbs, Dayna - Youth Education Support Worker
McSween, Kirstin - Youth Education Support Worker
Robinson, Alana - Youth Education Support Worker
Smith, Kayley - Youth Education Support Worker
Kramer, Connie - Family School Liaison Worker
Randall-Martin, Katrina - Project PEACE Success Coach
Stevens, Linda - Project PEACE Success Coach
Technology Services
Pierson, Shayne - Manager of Technology Services
Laliberte, Roger - Systems Analyst
Cambridge, Kyle - Computer Technician
Friesen, Christopher - Systems Analyst
Panchal, Kushal - Computer Technician
Facilities
Przybylski, John - Director of Support Services
Ruether, Jon - Facilities Manager
Lalonde, James - Maintenance Supervisor
Shilka, Kristy - Safety Coordinator
Williams-Pelrine, Karen - Admin Assistant
Buschbeck, Stephan - Maintenance Repairman
Fox, Timothy - Maintenance Repairman
Graham, Jerry - Maintenance Repairman
Hybner, Richard - Maintenance Repairman
Johnson, Howie - Maintenance Repairman
Laurin, Paul - Maintenance Repairman
Patterson, Brad - Maintenance Repairman
Pratt, Natasha - Maintenance Repairman
Roussell, George - Maintenance Repairman
Thorndyke, Paul - Maintenance Repairman
Wald, Dale - Maintenance Repairman
Transportation
Przybylski, John - Director of Support Services
Gordey, Crystal - Transportation Coordinator
Rushton, David - Transportation Manager
Wilcox, Tamara - Route Planner
Rosenberger, Kim - Admin Support
Rupertus, Cliff - Lead Technician
Schramm, Heather - Administrative Support
Collett, Mark - Mechanic
Gillette, Ryley - Mechanic
Heck, Fred - Mechanic
Pyttlik, Rolf - Mechanic
Instructional Materials Center
Darrah, Sharon - IMC Supervisor
Lauritsen, Tracy - Resource Technician
Mentorship
Mayer, Maurice - Divisional Mentor Coach